Matservis Kina 1700-tal

Matservis Kina 1700-tal
Matservis Kina 1700-tal
Matservis Kina 1700-tal
Matservis Kina 1700-tal
Matservis Kina 1700-tal
Matservis Kina 1700-tal
Matservis Kina 1700-tal
Matservis Kina 1700-tal
Matservis Kina 1700-tal
Matservis Kina 1700-tal
Matservis Kina 1700-tal
Matservis Kina 1700-tal

Klubbat för:

6 000 SEK

Utropspris

8 000 SEK

MATSERVIS, 26 dlr., porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), konturerat brätte, dekor av strödda blomsterkvistar i underglasyrblått, bestående av 13 flata mattallrikar, 9 djupa mattallrikar, 2 uppläggningsfat, stekfat samt skål, mattallrikens diameter ca 26 cm

Nagg, stekfatet med lagning

517658

2018-02-03