Matservis Kina 1700-tal
Klubbat för:
6 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
MATSERVIS, 26 dlr., porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), konturerat brätte, dekor av strödda blomsterkvistar i underglasyrblått, bestående av 13 flata mattallrikar, 9 djupa mattallrikar, 2 uppläggningsfat, stekfat samt skål, mattallrikens diameter ca 26 cm
Nagg, stekfatet med lagning
517658
2018-02-03