Ryssland och Krim 2 vol.

Ryssland och Krim 2 vol.
Ryssland och Krim 2 vol.
Ryssland och Krim 2 vol.
Ryssland och Krim 2 vol.

Klubbat för:

800 SEK

Utropspris

1 500 SEK

OM RYSSLAND OCH KRIM (2). SUMAROKOFF, PAUL. Resa genom Krimm och Bessarabien. Öfwersättning af Pehr Olof Gravander. Stockholm (Kongl. Ordens Boktryckeriet) 1805.
Liten 8:o. Oskuren i samtida gråpappersomslag. Gösta Nobels exlibris.
ELMÉN, CARL. Några underrättelser om Ryssland. Stockholm (C. Delén) 1809.
Liten 8:o. Oskuren i samtida gråpappersomslag, handskriven titel på ryggen. Delvis ouppskuren. 2 häften.

Proveniens: Gustaf Oscar Ludvig (Gösta) Nobel (1886-1955), Ludvig och Edla Nobels yngste son. Var i Baku mellan 1914-17 och blev 1918 chef över Branobel eller "The Nobel Brothers Company" . Han och hans familj flydde Ryssland när Ryska revolutionen bröt ut.

Sumarokoff - ryggen skadad, namnteckning på pärmen, bläckanteckningar och överstrykningar på insidan av främre pärm, bläckstänk på titelbladet, Elmén - nött omslag, snedläst, några småskador, titelblad med namnstämpel och ägarens biblioteksnoteringar i nederkant,

517688

2018-02-27