Hjärne Riksdagshandling 1743

Hjärne Riksdagshandling 1743
Hjärne Riksdagshandling 1743

Klubbat för:

300 SEK

1 000 SEK

HJÄRNE, CARL URBAN. Frihetens rätta bruk i et konunga-wahl, förestält i et tal på den stora Riddarhus salen wid riks-dagen i Stockholm den 17 martii 1743. Stockholm, P. Momma, (1743).
4:o. (23) s. Tagen ur band. Skrivet på vers.
Bring Riksdagshandlingar s. 33. Med anledning av tronföljarvalet.

Proveniens: Gustaf Oscar Ludvig (Gösta) Nobel (1886-1955), Ludvig och Edla Nobels yngste son. Var i Baku mellan 1914-17 och blev 1918 chef över Branobel eller "The Nobel Brothers Company" . Han och hans familj flydde Ryssland när Ryska revolutionen bröt ut.

Bläcknumrering. Bruntonad, några smärre skador på titelbladet i marginal.

517690

2018-02-27