Bibliografi, 42 vol.

Bibliografi, 42 vol.
Bibliografi, 42 vol.
Bibliografi, 42 vol.
Bibliografi, 42 vol.

Klubbat för:

800 SEK

Utropspris

2 000 SEK

BIBLIOGRAFI (42). Parti bibliografier och bokförteckningar i skilda ämnen. Bland annat COLLIJN. Sveriges bibliografi intill år 1600. I-III, COLLIJN, Sveriges bibliografi 1600-talet (samtliga i ouppskurna häften), WELLS. A Bibliography of the Works of H. G. Wells 1893-1925 (nummer 109 av 220 numrerade exemplar), MUSGRAVE. Bibilography of Australian Entomology 1775-1930 with Biographical Notes, Notes on Authors and Collectors, HIMMELSTRUP. Sören Kirekegaard. International bibliografi, (CELSIUS & BENZELIUS). Catalogus centuriae librorum rarissimorum manuscript. & partim impressorum, arabicorum, persicorum, turcicorum, græcorum, latinorum, &c. qua anno MDCCV bibliothecam publicam academiæ Upsalensis auxit & exornavit vir illustris & generosissimus Ioan. Gabr. Sparvenfeldius... Uppsala, 1706. (Häftad, oskuren och ouppskuren, fint exemplar), RUDBECK. Skrifter till Sveriges historia tryckta före år 1600, NELSON. Bibliographia Collijniana. Företckning öfver Isak Colliujns intill den 17 juli 1915 utgivna skrifter, SANDQVIST. Litteratur om svenska industriföretag, THULIN. Känt och okänt om Albert Engström. Försök till en bibliografi. SPENCE. Antarctic Miscellany.

Inalles 42 volymer, delvis häftade, delvis inbundna. Enstaka band med smärre slitage. Ej kollationerade.

Ur svenske antikvariatbokhandlarens Björn Löwendahl (1941-2013) samling.

Se text!

518075

2018-02-18