Samling 30 adliga brev och kvittenser 1574-1681

Klubbat för:

4 400 SEK

5 000 SEK

SAMLING ADLIGA BREV OCH KVITTENSER 1600-tal (30). Samling om 30 brev och kvittenser daterade mellan 1574 och 1681. Bl.a.: Henrik Klasson Fleming (1584-1650). Egenhändigt signerat brev daterat 11 november 1618.
Margareta Sture (1547-1617). Egenhändigt skriven kvittens daterad 22 februari 1607.
Åke Axelsson (Natt och Dag) (1594-1655). Egenhändigt signerad kvittens daterad 13 september
1617.
Gustaf Ribbing (1613-1693). Egenhändigt skriven kvittens daterad 6 december 1602.
Axel Ryning (1552-1620). Egenhändigt signerad kvittens daterad 13 mas 1602).
Axel Stålarm (1630-1702). Egenhändigt skrivet brev daterat 19 december 1681.
Johan Gabrielsson Oxenstierna (1557-1607). Egenhändigt skrivet brev. Utan datum.
Henrik Claeson Horn (1512-1596). Egenhändigt skrivet brev daterat 25 november 1573, samt
egenhändigt skrivet brev daterat 16 februari 1574.
Mått 340 x 210 mm för det största och 90 x 190 mm för det minsta dokumentet.

Proveniens: Kulla Gunnarstorps slott.

Några med mindre fuktfläckar, annars övervägande gott skick.

518109

2018-02-12