24 brev skrivna till och från Cornelius Turlow

Klubbat för:

3 600 SEK

Utropspris

2 000 SEK

SAMLING BREV TILL E. A. OXENSTIERNAS SEKRETERARE, CORNELIUS TURLOW (24).
Samling om 24 brev skrivna till och från Arend Cornelius Turlow (Erik Oxenstiernas sekreterare i Estland samt generalinspektör över dennes gods).
22 brev ställda till Turlow mellan 1653-1660 med adressorterna Reval, Riga, Wismar, Uppsala,
Elbingen och Wolmar. 1 brev egenhändigt signerat av Turlow daterat 11 juli 1657 i Elbingen, samt en egenhändigt signerad kvittens daterad 3 september 1669 i Riga.
17 av dokumenten ca 330 x 210 mm och 7 ca 160 x 210 mm.

Erik Axelsson Oxenstierna, född på Fiholm i Södermanland den 13 februari 1624, död den 23 oktober 1656, (av fältsjukan) i Frauenburg i Preussen, var greve av Södermöre och svensk rikskansler.

Proveniens: Kulla Gunnarstorps slott.

Några med fuktfläckar.

518112

2018-02-12