Kaffekanna 1800-tal
Klubbat för:
3 600 SEK
Utropspris
3 500 SEK
KAFFEKANNA, silver, Anders Wessman, Kristianstad 1849, lockknopp i form av påfågel, höjd inkl. knopp 28,5 cm, total vikt ca 898 g
Proveniens: Dagsnäs herrgård, Västergötland
Lock ej stämplat, en isolator i ben saknas
518115
2018-02-06