Kaffekanna 1800-tal

Kaffekanna 1800-tal
Kaffekanna 1800-tal
Kaffekanna 1800-tal
Kaffekanna 1800-tal
Kaffekanna 1800-tal
Kaffekanna 1800-tal

Klubbat för:

3 600 SEK

Utropspris

3 500 SEK

KAFFEKANNA, silver, Anders Wessman, Kristianstad 1849, lockknopp i form av påfågel, höjd inkl. knopp 28,5 cm, total vikt ca 898 g

Proveniens: Dagsnäs herrgård, Västergötland

Lock ej stämplat, en isolator i ben saknas

518115

2018-02-06