Tekoppar med fat Kina 1800-tal

Klubbat för:

3 000 SEK

Utropspris

3 000 SEK

TEKOPPAR MED FAT, 4+2 st., porslin, Kina, Jiaqing (1796-1820), varierande dekor av flodlandskap med pagoder i underglasyrblått, diameter ca 11-16 cm

De fyra kopparna med tre underfat, nagg, en skål samt fyra skålar med spricka

518253

2018-02-07