2 handskrifter på pergament bl.a. Fredrik I

Klubbat för:

2 200 SEK

Utropspris

1 500 SEK

HANDSKRIFT PÅ PERGAMENT (2 st). Klippt handling på pergament med egenhändig namnteckning av FREDRIK I (1676-1751), kung av Sverige 1720. Med sigill i trädosa.
Dokument på pergament, rörande Stockholm, troligen köpebrev, 1735 ?, sigill i trädosa, ca 380 x 540 mm. 2 st.

Proveniens: Per Edward Gustafsson (1893-1966), landskanslist, kommissionär vid länsstyrelsen i Vänersborg där han föddes och bodde hela sitt liv.
Delar av Per Edward Gustafssons autograf- och handskriftssamling finns i Uppsala Universitetsbibliotek Carolina Rediviva dit den donerades av honom själv. Autografsamlingen innehåller huvudsakligen svenska, men även utländska autografer, från 1500- till 1960-talet. Handskriftssamlingen, som berör olika ämnen och geografiska områden, sträcker sig ända från tiden före Kristus till 1900-talet. Dessutom finns där Gustafssons egen korrespondens

Dokument 1 - dosa delvis skadad, sigill något skadat i kanten, handling klippt, fläckar.
Dokument 2, veck, delvis solkat.

518422

2018-02-12