Handling Caen 1355

Handling Caen 1355
Handling Caen 1355
Handling Caen 1355
Handling Caen 1355

Klubbat för:

550 SEK

Utropspris

2 000 SEK

HANDLING FRÅN CAEN 1355. Handling på pergament, 7 rader, ca 65 x 290 mm, klippt. Rör leverans av summa (kvittens) pengar till grevskapet Caen, Frankrike.

Proveniens: Per Edward Gustafsson (1893-1966), landskanslist, kommissionär vid länsstyrelsen i Vänersborg där han föddes och bodde hela sitt liv.
Delar av Per Edward Gustafssons autograf- och handskriftssamling finns i Uppsala Universitetsbibliotek Carolina Rediviva dit den donerades av honom själv. Autografsamlingen innehåller huvudsakligen svenska, men även utländska autografer, från 1500- till 1960-talet. Handskriftssamlingen, som berör olika ämnen och geografiska områden, sträcker sig ända från tiden före Kristus till 1900-talet. Dessutom finns där Gustafssons egen korrespondens.

Klippt handling, några fläckar, något solkad

518444

2018-02-12