Carl Larsson oljemålning

Carl Larsson oljemålning
Carl Larsson oljemålning
Carl Larsson oljemålning
Carl Larsson oljemålning
Carl Larsson oljemålning
Carl Larsson oljemålning
Carl Larsson oljemålning
Carl Larsson oljemålning

Klubbat för:

52 000 SEK

Utropspris

50 000 SEK

CARL LARSSON (1853-1919): Flicka med svärd (Judith), signerad C.L., olja på duk, 42 x 35 cm
Utförd säkerligen under 1870-talets andra hälft

PROVENIENS: Konstnär Frans Oscar Stenvall (1856-1916), Göteborg
därefter i arv fram till nuvarande ägare

Frans Oscar Stenvall och Carl Larsson var båda verksamma i Frankrike under perioden 1880-1887.

518495

2018-03-12