Småskrifter, tidskrifter på ryska 1800-1900-tal

Klubbat för:

1 200 SEK

2 000 SEK

SMÅSKRIFTER - TIDSKRIFTER PÅ RYSKA / IN RUSSIAN. Mest sent 1800-tal - 1950-tal. 18 st broschyrer, småskrifter, bl.a. skönlitteratur (Oblomov, Feth, Majakovskij [Mystery-Bouffe]), historia, om kolera (1802), socialismen. 2 st. på franska. Varierande storlek, ca 180x110 mm- 280x190 mm. I låda.
Ryska och franska tidskrifter och några noter i 2 pappboxar, ca 40 st, bl.a. Bulletin de l´union des Cosaques (1954). 3 boxar inalles.

Varierande skick, många skador, smårevor, fläckar, namnteckningar

518542

2018-02-12