Skål Kina 1800-tal
Klubbat för:
1 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SKÅL, porslin, Kina, Daoguang (1821-1850), dekor av palats samt pagoder vid flod i underglasyrblått, botten med fyra karaktärers märke, diameter ca 26, höjd ca 10 cm
PROVENIENS: bedömd av Wayland Wieslander, etikettmärkt
Spricka, nagg, kantretusch
518574
2018-02-07