Skål Kina 1800-tal

Skål Kina 1800-tal
Skål Kina 1800-tal
Skål Kina 1800-tal
Skål Kina 1800-tal
Skål Kina 1800-tal
Skål Kina 1800-tal
Skål Kina 1800-tal
Skål Kina 1800-tal
Skål Kina 1800-tal
Skål Kina 1800-tal

Klubbat för:

1 300 SEK

Utropspris

2 000 SEK

SKÅL, porslin, Kina, Daoguang (1821-1850), dekor av palats samt pagoder vid flod i underglasyrblått, botten med fyra karaktärers märke, diameter ca 26, höjd ca 10 cm

PROVENIENS: bedömd av Wayland Wieslander, etikettmärkt

Spricka, nagg, kantretusch

518574

2018-02-07