Resa till Island Uno von Troil 1777

Klubbat för:

1 300 SEK

Utropspris

1 500 SEK

RESA TILL ISLAND. (TROIL, UNO VON). Bref rörande en resa til Island. Uppsala (M. Swederus) 1777.
8:o (190x115 mm). (11), 10-20, (2, innehållsförteckning), (1)-376, (1, rättelser) s. Graverat titelblad med vignett, 1 större utvikbar graverad karta över Island, 1 utvikbar tabell, 1 inklistrad vignett, 12 delvis utvikbara graverade planscher (alla).
Brunt samtida hfrbd, guldornerad rygg med fem upphöjda bind, rött stänksnitt. Namnteckning på titelblad P. Wieselgren.

Bandet nött och med lagningar på rygg, skador i övre kant, anteckningar på insidan av pärmen, namnteckning, delvis brunfläckad i text och på planscher

518599

2018-02-11