Skänkskåp s k änglaskåp 1800-tal

Klubbat för:

82 000 SEK

Utropspris

20 000 SEK

SKÄNKSKÅP, för hörn, Skåne, daterat 1867, s k änglaskåp, bemålat, med skuren och polykrom dekor, krön med skulpterade lejon, total höjd 174, bredd 79 cm

slitage, en lejonet med lagning/skada

518663

2018-02-11