Bengt Orup Grapa 1950-tal

Bengt Orup Grapa 1950-tal
Bengt Orup Grapa 1950-tal
Bengt Orup Grapa 1950-tal
Bengt Orup Grapa 1950-tal
Bengt Orup Grapa 1950-tal
Bengt Orup Grapa 1950-tal
Bengt Orup Grapa 1950-tal
Bengt Orup Grapa 1950-tal
Bengt Orup Grapa 1950-tal
Bengt Orup Grapa 1950-tal

Klubbat för:

2 000 SEK

Utropspris

2 500 SEK

BENGT ORUP, Grapa, Johansfors, 1950-tal, vas, glas, signerad Orup Johansfors, höjd ca 19,5 cm

LITTERATUR: Beng Orup måleri - glas, text av Thomas Millroth, sid.101: "I en av hans första glasserier möter vi samma typ av konkretisktiska abstrakta ordformuleringar som han gärna sökte som titlar i bildkonsten. Namnet Grapa är sammanställt av GRA=enGRAved, PA=Painted. Och det var precis vad det var, tunna graverade linjer fylldes i med svart färg, som brändes in."

Smärre repor

518692

2018-02-11