Bestick silver

Bestick silver
Bestick silver
Bestick silver
Bestick silver
Bestick silver
Bestick silver
Bestick silver
Bestick silver
Bestick silver
Bestick silver

Klubbat för:

4 600 SEK

Utropspris

4 000 SEK

BESTICK, 28 dlr, silver, snäckmodell, G Folker samt Möllenborg, 1825-1854, mestadels med alliansvapen, bestående av: 8+2 matgafflar, 5+6 matknivar, bordskniv, 6 kaffeskedar, vikt exkl. knivar ca 1035 g

Ätterna är friherrliga ätterna Ramel, nr 295 och von Essen, nr 158. Äktenskap 1899-09-30

Slitage/skador, en gaffel med skada

518701

2018-02-11