Bestick silver
Klubbat för:
4 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BESTICK, 28 dlr, silver, snäckmodell, G Folker samt Möllenborg, 1825-1854, mestadels med alliansvapen, bestående av: 8+2 matgafflar, 5+6 matknivar, bordskniv, 6 kaffeskedar, vikt exkl. knivar ca 1035 g
Ätterna är friherrliga ätterna Ramel, nr 295 och von Essen, nr 158. Äktenskap 1899-09-30
Slitage/skador, en gaffel med skada
518701
2018-02-11