Roland Svensson
2018-02-08
518720
| Klubbat belopp | 1 700 SEK |
| Utropspris | 1 500 SEK |
ROLAND SVENSSON (1910-2003): "Brännvinskrydda" ("Strandkvanne", "Angelika"), signerad Roland S, färglitografi, 84/250, bildmått ca 36x25 cm,
HISTORIK: Kvanne (Angelica archangelica) är en tvåårig ört tillhörande familjen flockblommiga växter.