Handskrift "Konung Gustaf III:dies annaler..."

Handskrift
Handskrift
Handskrift
Handskrift
Handskrift
Handskrift
Handskrift
Handskrift

Klubbat för:

7 000 SEK

Utropspris

5 000 SEK

GUSTAV III:S TID - HANDSKRIFT. "Konung Gustaf III:dies annaler ifrån 1771. till 1790". Handskrift omfattande 48 sidor i folio (330x210 mm.), sent 1700-tal. Första sidan med en teckning av Gustav III:s monogram.
Texten är en kritik av Gustav III och hans regeringstid.
Blått något senare pappband med pappersremsa på ryggen.

Senare namnteckning Axel Ramm på främre pärmens insida, dennes anteckningar på bakre pärmens insida. I anteckningarna står att manuskriptet inköptes af Ramm själv den 2 augusti 1911 av C. R. Lundberg, handelsresande från Stockholm och Borås. Lundberg uppgav "att kapten Lilliehorn skule hafva renskrifvit detta ex.".

En handskrift med samma titel finns i det De la Gardieska arkivet (Lunds Universitetsbibliotek), betecknad "Historiska handlingar 22:6".

Bandet delvis nött och med några småskador, pärmar solkade och skeva. Några fuktfläckar i marginalerna i texten.

518854

2018-02-12