Stolar Karl Johan
Klubbat för:
27 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
STOLAR, 12 st, snarlika, lindomearbeten, Karl Johan,, 1800-talets första hälft, gråmålade, skuren dekor, genombruten rygg, stoppade sitsar, sitthöjd ca 44 cm
LITTERATUR: Birgitta Martinius: Stolar från Lindome, Västerås 2012, sidan 198, jämför snarlik stol
Slitage, antikbehandlade, senare bemålning och dekor, sprickor, fläckar, två ryggar med bristningar
519056
2018-02-22