Stolar Karl Johan

Stolar Karl Johan
Stolar Karl Johan
Stolar Karl Johan
Stolar Karl Johan
Stolar Karl Johan
Stolar Karl Johan
Stolar Karl Johan
Stolar Karl Johan
Stolar Karl Johan
Stolar Karl Johan

Klubbat för:

27 000 SEK

Utropspris

6 000 SEK

STOLAR, 12 st, snarlika, lindomearbeten, Karl Johan,, 1800-talets första hälft, gråmålade, skuren dekor, genombruten rygg, stoppade sitsar, sitthöjd ca 44 cm

LITTERATUR: Birgitta Martinius: Stolar från Lindome, Västerås 2012, sidan 198, jämför snarlik stol

Slitage, antikbehandlade, senare bemålning och dekor, sprickor, fläckar, två ryggar med bristningar

519056

2018-02-22