Banketter sengustavianska Ephraim Ståhl

Klubbat för:

23 000 SEK

Utropspris

25 000 SEK

EPHRAIM STÅHL (stolmakare i Stockholm 1794-1820/21, kunglig hovstolmakare 1800-1809), ett par banketter, sengustavianska stockholmsarbeten, signerade ES samt båda med Stockholms stolmakarämbetes sigill, träskuren dekor, stoppade armlän, akantushölstrade ståndare, sarger med bladstav, hörnen med linser, bladhölstrade och kannelerade avsmalnande ben, framtagen originalfärg i pärlgrått, sitthöjd 45 cm

LITTERATUR:
Eva Nordenfelt: Ephraim Ståhl en kunglig stolmakare, Stockholm 2007, sidan 164, jämför banketter av Ephraim Ståhl

Slitage, smärre lagningar och kompletteringar

519207

2018-03-12