Handskrift latin rörande Pommern 1700-tal

Klubbat för:

5 800 SEK

Utropspris

1 500 SEK

HANDSKRIFT POMMERN. "Historia Pomeraniae praellecta a Burcardo Gotthelffio Struvio comparata a --- Stedingck... ". Handskrift / avskrift (?) på latin, troligen sent 1700-talet.
4to (210x165 mm). Innehåller 348 sidor och 3 tabeller (bl.a. släktträd, "Tabula Genealogica Du: cum Pomeraniae", "Linea Wolgastensis"). Texten skriven in inre marginal. Något fläckad, något mindre hål.
Oskuren i samtida halvpergamentband, pärmar med marmorerat papper, delvis nött, skadad rygg.

Burkhard Gotthelf Struve (Struvius) (Weimar 1671-Jena 1738), tysk historiker.

Se text

519373

2018-02-12