Handskrift latin rörande Pommern 1700-tal
Klubbat för:
5 800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
HANDSKRIFT POMMERN. "Historia Pomeraniae praellecta a Burcardo Gotthelffio Struvio comparata a --- Stedingck... ". Handskrift / avskrift (?) på latin, troligen sent 1700-talet.
4to (210x165 mm). Innehåller 348 sidor och 3 tabeller (bl.a. släktträd, "Tabula Genealogica Du: cum Pomeraniae", "Linea Wolgastensis"). Texten skriven in inre marginal. Något fläckad, något mindre hål.
Oskuren i samtida halvpergamentband, pärmar med marmorerat papper, delvis nött, skadad rygg.
Burkhard Gotthelf Struve (Struvius) (Weimar 1671-Jena 1738), tysk historiker.
Se text
519373
2018-02-12