Ljusstake Moskva 1830-tal

Ljusstake Moskva 1830-tal
Ljusstake Moskva 1830-tal
Ljusstake Moskva 1830-tal
Ljusstake Moskva 1830-tal
Ljusstake Moskva 1830-tal
Ljusstake Moskva 1830-tal
Ljusstake Moskva 1830-tal
Ljusstake Moskva 1830-tal
Ljusstake Moskva 1830-tal
Ljusstake Moskva 1830-tal
Ljusstake Moskva 1830-tal
Ljusstake Moskva 1830-tal

Klubbat för:

13 000 SEK

Utropspris

10 000 SEK

LJUSSTAKE, Nikolaus I, Moskva 1830-tal, brännförgylld och mörkpatinerad brons, runt postament med roulettearbete krönt av knäböjande Saturnus, höjd 41,5 cm

LITTERATUR: Igor Sychev: The Russian Chandeliers 1760-1830, S:t Petersburg 2003, sidan 191f, jämför kandelabrar

Slitage, omarbetad från kandelaber

519561

2018-02-11