Ljusstake Moskva 1830-tal
Klubbat för:
13 000 SEK
10 000 SEK
LJUSSTAKE, Nikolaus I, Moskva 1830-tal, brännförgylld och mörkpatinerad brons, runt postament med roulettearbete krönt av knäböjande Saturnus, höjd 41,5 cm
LITTERATUR: Igor Sychev: The Russian Chandeliers 1760-1830, S:t Petersburg 2003, sidan 191f, jämför kandelabrar
Slitage, omarbetad från kandelaber
519561
2018-02-11