Conrad L´Allemand akvarell
Klubbat för:
16 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
CONRAD L´ALLEMAND (Tyskland 1809-1880): Porträtt av Helena von Waldeck und Pyrmont med sin förstfödda Pauline, signerad och daterad C L´Allemand 1855, akvarell på papper, 49,5 x 40,5 cm
PROVENIENS: Drottning Sofia av Sverige och Norge
därefter i arv inom familjen Bernadotte fram till idag
Akvarellen föreställer furstinnan Helena von Waldeck und Pyrmont (1831-1888), född von Nassau-Weilburg, med sin förstfödda, Pauline (1855-1925). Helena var äldre syster till drottning Sofia av Sverige och Norge och gifte sig med Georg Viktor, den regerande fursten von Waldeck und Pyrmont. Hon var mormor till drottning Juliana av Nederländerna. Pauline gifte sig sedermera med furst Alexis zu Bentheim und Steinfurt.
Conrad L´Allemand var en eftersökt porträttmålare vid de tyska furstehusen. I unga år studerade han i Wien vid Akademie der bildenden Künste, och arbetade senare i Frankfurt-am-Main, i Berlin och i Hannover.
519594
2018-03-12