Tallrik fajans Jean Eric Rehn

Tallrik fajans Jean Eric Rehn
Tallrik fajans Jean Eric Rehn
Tallrik fajans Jean Eric Rehn
Tallrik fajans Jean Eric Rehn
Tallrik fajans Jean Eric Rehn
Tallrik fajans Jean Eric Rehn

Klubbat för:

4 000 SEK

Arviointi

2 000 SEK

Kuvaus

TALLRIKAR, 2 st, varav en "Död fågel under parasoll", fajans, Sverige, Jean Eric Rehn (1717-1793), Rörstrand, målad dekor i "bianco sopra bianco" och blått, märkt Rörst: 16/9 63..., diameter 22 respektive 22,5 cm

Kuntoraportti

Nagg, den djupa talriken med lagning

519837

Päivämäärä:

2018-02-13