Curt Hillfon Thelander Jansson med originalgrafik
Klubbat för:
1 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
HILLFON M.FL. (5). CURT HILLFON (född 1943). Fem ljusriktningar (titel på kassetten). Fem seriegrafier, i kassett, innehållandes 5 st monogramsignerade serigrafier, 1978, 28/70 ca 29x20,5, Stockholm, Edition: Hillfon/Landberg, 1978.
P.G. THELANDER (född 1936). Hjort, O. Grahic works 1964-1975. Alveryd 1975. Bibliofilupplaga 59/100 med 1 signerad litografi. Dedikation på försättsbladet.
Originalband.
JANSSON, RUNE (född 1918): (4 st) "I Midsommartider/August Strindberg", signerad Rune Jansson, 65/99, handkolorerade etsningar, bladstorlek 28x38 cm, lösa i originallinnekassett.
NORELIUS, Einar. Så blev det. (1982). Bibliofilupplaga i 300 numrerade exemplar med två signerade och numrerade originaletsningar, detta nr 74. Grönt halvskinnband i originalkassett.
NORELIUS. Nyström, Einar Norelius grafik. Oeuvresammanställning (1984). Bibliofilupplaga med löst bifogad originaletsning signerad av Einar Norelius. Förlagets gröna halvskinnband. Tryckt i 300 numrerade exemplar (plus 40 ex. HC) varav detta är nr 74, med etsningen numrerad 74/300.
5 vol.
Proveniens: Stefan Schueler (1920-2015), svensk bokhandlare som 1972 grundade den sk. "Konst-Bibliofilen" i Gamla Stan, Stockholm.
520015
2018-02-20