Märklin ångmaskin med tillbehör
Klubbat för:
1 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MÄRKLIN ÅNGMASKIN MED TILLBEHÖR, 1930-tal, liggande panna, med vattenståndsrör, manometer, säkerhetsventil spriteldad, mm, separat dubbelverkande cylinder, monterade på plåtfundament, ca 30x30 cm, separat monterade bandsåg, pelarborrmaskin samt ventilator, samtliga monterade på träfundament, brickmärkt Nordiska Kompaniet, ca 42x43 cm
Sågblad saknas, skruv på pannan ej original, skador
520066
2018-02-14