Ahlner - Dietman Resan till Odessa linoleumsnitt
Klubbat för:
350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
AHLNER, Ulf & DIETMAN, Erik: Resan till Odessa eller Stockholm-Basel via Helsingfors, Moskva, Odessa, Kiev, Bukarest, Budapest och Wien, en berättelse i text och bild. Stockholm, Errata förlag, utan år (ca 1970).
Folio. 24 st linoleumsnitt, numrerad 55/75, signerad av Ulf Ahlner och Erik Dietman under kolofon, orginialbox / kartong.
Proveniens: Stefan Schueler (1920-2015), svensk bokhandlare som 1972 grundade den sk. "Konst-Bibliofilen" i Gamla Stan, Stockholm.
Boxen något gulnad
520168
2018-02-20