Josef Frank karmstol Haus und Garten

Klubbat för:

12 000 SEK

Utropspris

15 000 SEK

JOSEF FRANK, karmstol, Haus und Garten, formgiven ca 1926, valnöt, rygg och sits i rotting, höjd 72, sitthöjd 38 cm

LITTERATUR
Jämför Marlene Ott-Wodni: Josef Frank 1885-1967, Raumsgestaltung und Möbledesign, s.282

Bruksslitage, lagning i sargen

520280

2018-05-09