Josef Frank karmstol Haus und Garten
Klubbat för:
12 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
JOSEF FRANK, karmstol, Haus und Garten, formgiven ca 1926, valnöt, rygg och sits i rotting, höjd 72, sitthöjd 38 cm
LITTERATUR
Jämför Marlene Ott-Wodni: Josef Frank 1885-1967, Raumsgestaltung und Möbledesign, s.282
Bruksslitage, lagning i sargen
520280
2018-05-09