Josef Frank bord Haus und Garten

Klubbat för:

30 000 SEK

Utropspris

18 000 SEK

JOSEF FRANK, bord, Haus und Garten, formgiven 1922 eller tidigare, valnöt, blomsterformad skiva, pelarben med tre fötter, höjd 53, diameter 50 cm

LITTERATUR
Jämför Marlene Ott-Wodni: Josef Frank 1885-1967, Raumsgestaltung und Möbledesign, s.250

kantlagning, mindre slitage

520281

2018-05-09