Josef Frank bord Haus und Garten
Klubbat för:
30 000 SEK
Utropspris
18 000 SEK
JOSEF FRANK, bord, Haus und Garten, formgiven 1922 eller tidigare, valnöt, blomsterformad skiva, pelarben med tre fötter, höjd 53, diameter 50 cm
LITTERATUR
Jämför Marlene Ott-Wodni: Josef Frank 1885-1967, Raumsgestaltung und Möbledesign, s.250
kantlagning, mindre slitage
520281
2018-05-09