Lorens Pasch d.ä., tillskriven, oljemålning

Klubbat för:

29 000 SEK

Utropspris

10 000 SEK

LORENS PASCH D.Ä. (1702-1766), tillskriven:
Porträtt av generalmajoren greve Claes Christoffer Ekeblad (1709-1769) i pudrad peruk, klädd i bröstharnesk med förgyllda beslag och blå uniformsrock med förgyllda knappar, guldgalonerad trikorn under vänster arm, vit lindhalsduk, bärandes Svärdsorden - midjebild.
Olja på duk, 80 x 62 cm.
.
Säkerligen identisk med porträtt registrerat i Statens porträttarkiv (SPA), Nationalmuseum, 1920:875
.
PROVENIENS:
Höverö säteri, Västergötland
därefter i arv fram till nuvarande ägare

Originalduk, hårt krackelerad, ytsmuts, ramskador

520325

2018-02-18