Terrin Kina 1700-tal

Terrin Kina 1700-tal
Terrin Kina 1700-tal
Terrin Kina 1700-tal
Terrin Kina 1700-tal
Terrin Kina 1700-tal
Terrin Kina 1700-tal
Terrin Kina 1700-tal
Terrin Kina 1700-tal
Terrin Kina 1700-tal
Terrin Kina 1700-tal
Terrin Kina 1700-tal
Terrin Kina 1700-tal
Terrin Kina 1700-tal
Terrin Kina 1700-tal
Terrin Kina 1700-tal
Terrin Kina 1700-tal
Terrin Kina 1700-tal
Terrin Kina 1700-tal

Klubbat för:

7 400 SEK

Utropspris

4 000 SEK

TERRIN med LOCK och FAT, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), lockknopp i form av krona, dekor i underglasyrblått av figurer i trädgård, terrinens diameter ca 23 cm, fatet ca 34 cm

Glasyrbortfall på lockets och fatets kant (som delvis har slipats för att jämnas ut). Fatet med två sprickor samt smärre nagg

520410

2018-02-28