Terrin Kina 1700-tal
Klubbat för:
7 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
TERRIN med LOCK och FAT, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), lockknopp i form av krona, dekor i underglasyrblått av figurer i trädgård, terrinens diameter ca 23 cm, fatet ca 34 cm
Glasyrbortfall på lockets och fatets kant (som delvis har slipats för att jämnas ut). Fatet med två sprickor samt smärre nagg
520410
2018-02-28