Servis Musselmalet från Kungaskeppet Dannebrogen

Klubbat för:

4 000 SEK

Utropspris

2 000 SEK

ROYAL COPENHAGEN, servis, 15 dlr, "Musselmalet", riflet, porslin, bestående av: 7+1 mattallrikar (nr 1/2244 och 1/328), ovalt uppläggningsfat (nr 1/99), skål med vågig kant (nr 1/41), gräddkanna med förgylld kant (nr 1/59), 3 askfat/smörfat (nr 1/2185), sockerskål (nr 1/2295)

Från Kungaskeppet Dannebrogen, flera tallrikar med ankaremblem, flera delar märkta Dannebrog undertill

1 tallrik andrasortering, skål med kantnagg

520430

2018-02-16