Sablar

Sablar
Sablar
Sablar
Sablar
Sablar
Sablar
Sablar
Sablar

Klubbat för:

4 400 SEK

Utropspris

2 500 SEK

SABLAR, 2 st., svenska, 1880-tal, för underofficerer, mässingsfästen dekorerade med lilla riksvapnet över troféknippe, varav en med genombruten parerplåt, en klinga med gravyr "Konungen" resp. "Fäderneslandet", stålbalja, portopé, längd ca 94 resp 95,5 cm

Slitage. En balja saknas, balja med skada, avbruten klingspets

520496

2018-02-16