Christian Fallesen, fåtöljer, 1, Stockholm

Klubbat för:

12 000 SEK

Utropspris

15 000 SEK

CHRISTIAN FALLESEN, fåtöljer, 1 par, snickarmästare Hjalmar Wikström, Hj Lundin och tapetserarmästare E Th. Haglund & Son för Hantverkslotteriet i Stockholm 1944, alm, fast stoppad sits och rygg med knappar i rygg och sits, originalklädsel i röd sammet, höjd 85 cm

HISTORIK
Christian Fallessen utbildade sig till inredningsarkitekt på tekniska skolan i Köpenhamn under mästaren Kaare Klint. Han kom 1942 till Sverige och blev anställd som medarbetare hos Elias Svedberg, som han följde med till Nordiska Kompaniet och arbetade där till 1951 varefter han övergick till egen konsulterande verksamhet för kontor, butik och bankinredningar.
Han hade också under 40-talet helt egen formgivning för Hantverkslotteriet i Stockholm, till vilket han ritade denna fåtölj som tillsammans med hans övriga bidrag gjorde honom till förstepristagare under utställningen på "Hantverket 1944" där även tävlande formgivare som Axel Larsson, Eyvind Beckman, Erik Wörts, Axel Kandell och Carl-Axel Acking deltog.
Han kom även att medverka på olika utställningar i Sverige och Danmark under denna period som "Byggeutställningen 1946" i Köpenhamn och "Svenska Slöjdföreningens utställning 1948" på Nationalmuseum.
Med sin danska skolning hade Fallesen en djup känsla för material och en sober och lugn formgivning.

LITTERATUR
Form: Svenska Slöjdföreningens tidskrift, Svenska Slöjdföreningen, Stockholm, 1944, s. 183-185.
Ritning i Hantverkets arkiv.

Smärre slitage

520542

2018-05-09