"S/S Australic" fartygsporträtt gouache

Klubbat för:

1 700 SEK

Utropspris

2 000 SEK

OIDENTIFIERAD KONSTNÄR (1900-tal): "S/S Australic", daterad March 1917, gouache, ca 26x46 cm
HISTORIK: Den 18-årige Evert Taube mönstrade på atlantkryssaren S/S Australic som koleldare under 1907.

520575

2018-02-23