"S/S Australic" fartygsporträtt gouache
Klubbat för:
1 700 SEK
Utropspris
2 000 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR (1900-tal): "S/S Australic", daterad March 1917, gouache, ca 26x46 cm
HISTORIK: Den 18-årige Evert Taube mönstrade på atlantkryssaren S/S Australic som koleldare under 1907.
520575
2018-02-23