Anders de Wahl fotograferad av Goodwin
Klubbat för:
2 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ANDERS DE WAHL FOTOGRAFERAD AV GOODWIN. GOODWIN, HENRY BUERGEL. Anders de Wahl. En festskrift - bilder av Goodwin. Stockholm, Goodwin, 1919.
4:o. 333 x 248 mm. 114 s.+ 2 blad. Med 32 monterade fotogravyrer. Pergamentryggsband med guldpräglade rygg- och pärmtitlar. Kapitälet trasigt, pärmarna lagerfläckiga. Olle Hildings donationsstämpel på främre pärmens insida.
Tryckt i 250 numrerade exemplar, varav detta är nummer 28, signerad av Goodwin. Med Anders de Wahls dedikation till skådespelarkollegan Olle Hilding.
520650
2018-02-16