Servisdelar Mayer Pottery
Klubbat för:
1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MAYER POTTERY, "Etruscan Vases", servis, 40 dlr, England, 1800-talets mitt, Staffordshire, flintgods, bestående av: 12 djupa tallrikar, 12 mattallrikar, 8 assietter, 3 uppläggningsfat, 2 mindre skålar, 2 karotter med lock, miniatyrterrin
Flertalet delar med krackeleringar och missfärgningar, smärre glasyrnagg, den mindre karotten med spricka
520824
2018-02-18