Karl XII:s fältbibel 1709

Karl XII:s fältbibel 1709
Karl XII:s fältbibel 1709
Karl XII:s fältbibel 1709
Karl XII:s fältbibel 1709
Karl XII:s fältbibel 1709
Karl XII:s fältbibel 1709
Karl XII:s fältbibel 1709
Karl XII:s fältbibel 1709

Klubbat för:

7 400 SEK

4 000 SEK

Stockholm, hoos sal. Henrich Keysers enkio, medh egen bekostnad, 1709.
4:o. 221 x 165 mm. (170), 1095, (1 blank), 323 s. Titelbladet tryckt med rött och svart. 2 graverade extra titelblad, 1 graverat porträtt, 1 utvikbar plansch. Saknar 1 porträtt. Samtida blindpressat skinnband med sparsamt guldornerad rygg, beslag av gjuten gulmetall och röda snitt. Fläckig, bitvis lagerfläckig, mindre kantrevor, några lagningar, enstaka understrykningar med bläck. Samtliga planscher, porträtt och graverade titelblad med pappersförluster i kanterna (inom bildytan) och revor.
Fr. Posses ryggstämpel, Charlottenlunds biblioteks etikett. Adolf Herman Wrangels, E. Wrangels och Ulrika Eleonora Wrangels namnteckningar, den sistnämnda gift med Fredrik Posse. Även Arvid Posses namnteckning.

Ett smårisigt och ej helt komplett exemplar, men med intressanta provenienser.

Se text!

520997

2018-02-25