Spegel med konsolbord Empire Michaeli
Klubbat för:
27 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
SPEGEL MED KONSOLBORD, mahogny, 1800-talets andra kvartal, Empire, Carl Fredrik Michaeli (1823-1853), Göteborg, signerad och daterad 1829, förgyllda och bronserade detaljer, dekor i form av koger med pil, fackla samt palmetter, konsolbordet med lyra flankerad av ymnighetshorn, spegelns höjd ca 197 cm, bordet 91 cm, total höjd ca 288 cm
Dekorbortfall, sprickor, slitage
521070
2018-02-19