Spegel med konsolbord Empire Michaeli

Klubbat för:

27 000 SEK

Schätzwert

15 000 SEK

Beschreibung

SPEGEL MED KONSOLBORD, mahogny, 1800-talets andra kvartal, Empire, Carl Fredrik Michaeli (1823-1853), Göteborg, signerad och daterad 1829, förgyllda och bronserade detaljer, dekor i form av koger med pil, fackla samt palmetter, konsolbordet med lyra flankerad av ymnighetshorn, spegelns höjd ca 197 cm, bordet 91 cm, total höjd ca 288 cm

Zustandsbeschreibung

Dekorbortfall, sprickor, slitage

521070

2018-02-19