Secretaire a abbatant 1800-talets första hälft
Klubbat för:
15 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
SECRETAIRE A ABBATANT, 1800-talets första hälft, sannolikt Frankrike, klaff med bakomliggande fack och lådinredning, nedre delen med skåp, fanerat i bl.a mahogny, dekor med figurscen i intarsia, inrett med hyllplan och lådor, höjd ca 156 cm, ca 93x42 cm, nyckel finns
Sprickor i de nedre skåpdörrarna, lackskador, ställvis smärre stötmärken, ett lås senare
521311
2018-02-21