Kunglig polarfärd 1903

Kunglig polarfärd 1903
Kunglig polarfärd 1903
Kunglig polarfärd 1903
Kunglig polarfärd 1903
Kunglig polarfärd 1903
Kunglig polarfärd 1903

Klubbat för:

850 SEK

Utropspris

1 500 SEK

KUNGLIG POLARFÄRD 1903. BÖRRESEN, JACOB (text) & HOLMBOE TH. (ill.). Med kong Oscar nordenfor polarcirkelen 1903. Kristiania [Oslo], Det Norske Aktieforlag, (1904).
8:o. 263 x 175 mm. (66) s. Illustrerad. Dekorerat originalklotband, smärre skador i kapitälen. 2 blad loss och med mindre pappersförlust i nedre hörnet. Tillskrift på försättsbladet.

Proveniens: Sten Ringselle (1949-2017), svensk antikvariatsbokhandlare som 1992 startade Antiquaria i Göteborg.

Se text!

521341

2018-02-25