Collier flodpärlor
Klubbat för:
6 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
COLLIER, barocka naturliga flodpärlor med mellanliggande små troligen odlade saltvattenspärlor, lås, 18 k guld, trappslipad smaragd samt 2 rosenslipade diamanter i silvermontering, 1800-tal, längd ca 36 cm, äldre rött skinnetui medföljer
Säkerhetskedja senare, pärlor med skador, sprickor och slitage, etui med påskrift av bläck, fläckar och slitage
521768
2018-02-26