Johan Pasch dörröverstycke
Klubbat för:
39 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
JOHAN PASCH (1706-1769) tillskriven: Motiv med fågel, trollslända och fjärilar samt rocailler, rosor och blomstergirlanger, ursprungligen dörröverstycke, olja på duk, 97 x 56 cm
Jämför med målning ur samma serie såld på Bukowskis Internationella höstauktion, 2009, auktion 550, katalognr 558.
PROVENIENS: Från en fastighet på Storkyrkobrinken, Stockholm
därefter i arv fram till nuvarande ägare
Hovmålaren Johan Pasch anses vara den mest framgångsrika dekorationsmålaren under frihetstiden. Han fick stor betydelse för utvecklingen av det dekorativa måleriet i Sverige under rokokon. Inspirerad av sin läromästare Guillaume Thomas Taraval målade han i lysande pastelltoner.
Under rokokon och den gustavianska tiden förekom ofta färggranna exotiska fåglar i dekorationsmåleriet. Fågelsalar skapades på flera svenska slott och herresäten, bland annat på Forsmarks bruk, Ekolsund slott och Stora Wäsby.
dukskador, krackeleringar, färgbortfall, ytsmuts
521883
2018-03-12