Vattenkanna Lars Claesson Fries 1772
Klubbat för:
1 900 SEK
Utropspris
1 000 SEK
LARS CLAESSON FRIES (mästare i Strängnäs 1760-1790), vattenkanna, trestämplad LCF, Strängnäs 1772, tenn, på livet ristat C, i botten ristat Gust. Landström, höjd 16,5 cm
Smärre bucklor, hänkeln med förstärkning
522010
2018-02-23