Vattenkanna Lars Claesson Fries 1772

Klubbat för:

1 900 SEK

Utropspris

1 000 SEK

LARS CLAESSON FRIES (mästare i Strängnäs 1760-1790), vattenkanna, trestämplad LCF, Strängnäs 1772, tenn, på livet ristat C, i botten ristat Gust. Landström, höjd 16,5 cm

Smärre bucklor, hänkeln med förstärkning

522010

2018-02-23