Ivar Arosenius oljemålning
Klubbat för:
8 200 SEK
Utropspris
7 000 SEK
IVAR AROSENIUS (1878-1909): Faun - karikerat självporträtt, signerad och daterad IA 99, olja på duk fäst på pannå, 20 x 16 cm
PROVENIENS: Konstnären John Österlund (1875-1953), Uppsala, därefter i arv, genom hans syster, fram till nuvarande ägare
Självporträttet är utfört på Konstakademien under Arosenius elevtid 1898-1899. Han är 21 år gammal och målningen var en gåva till akademikamraten John Österlund som var närvarande när det målades.
Arosenius var en sagoberättare och samtidigt en satirisk och humoristisk samtidsskildrare med skarp blick för det karikatyriska.
smärre krackeleringar, smärre retuscher på höger sida längs med ramkanten
522012
2018-03-12